ANTAVLA FÖR MIN
FARMORS PAPPAS SIDA AV SLÄKTEN.


Den här sidan fungerar mest som ett
"släkttindex" under tiden som jag
kompletterar sidan med anfäder och
anmödrar. Därför är inte layouten
den tjusigaste, utan ni får ta den som
den är.
Storleken är också helt vansinnig,
men jag vill inte dela upp
indexet i fler små index, för jag
tycker att man tappar tråden då.

Tidsmässigt går indexet från vänster
till höger, alltså ju längre åt höger
desto längre tillbaka i tiden.
Jag har placerat föräldrarna till varje
anfader så att fadern är i den övre
cellen och modern i den nedre.
Jag tror att ni förstår om ni tittar en stund.Det blir lite glest i cellerna
längst till vänster i indexet eftersom
det fylls på med så mycket folk
längst till höger.

Jag har även använt den stavning
som är aktuell för den tid när
dokumentationen är gjord, därför kan
vissa byar och personer ha lite olika
stavning i sina namn.
Den dokumentation som jag använt
är kopior av födelseböcker,
husförhörslängder, vigselböcker och
dödböcker, mantalslängder ochl general-
mönstringsrullar (för soldater).

Men nu börjar det här under med min
farmor, för det här är släktindexet
på min farmors pappas sida. Farfar står också
med bara så att ni ska se vem hon gifte sig och fick barn med.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Edit Linnea Fredling
*1904-04-17, Krylbo
+1977-03-26, Vantör
2:aG. m Macke Rosén 1939


Gustaf Verner Sjögren,
byggnadssnickare
*1895-11-06, Grådö
+1932-08-11 , Sundbyberg
Gifta:1926-03-19

 

ETT TIPS !!
Om ni letar efter en speciell person
eller plats kan ni använda
webläsarens inbyggda sökfunktion,
håll ner "Ctrl"-tangenten och tryck
på "F"-tangenten, då kommer en
sökruta upp där ni skriver in det ni
söker efter och sen kan ni klicka på
"nästa" -knappen tills ni kommer
rätt.
Med tanke på hur stavningen varierar rekommenderar jag att
skriva så lite som möjligt i sökrutan.
Tex Per stavas Pher, Pehr, Phär, Per och Pähr, då kan testa med bara "P"
och sen klicka nästa och nästa osv..

I princip alla byar som nämns
ligger i By socken i Dalarna,
i annat fall står socknen efter
bynamnet. De flesta socknarna
ligger också i Dalarna, någon
enstaka i Västmanland.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carl Erik Eriksson Fredling
bromsare, stationskarl
*1879-12-15, Ö.Fornby
+1906-04-13, Ö.Fornby

Judith Maria Hellsten
*1879-12-08,Nedre Fornby
+1907-11-11,Ö.Fornby
Gift: 1902-07-10

Masapers Per Erik Eriksson,
arbetare
*1856-03-25, Ö.Fornby
+1933-03-22 , Horndal
Thoms Erik Ersson,
husbonde, bergsman
*1832-09-24,Ö. Fornby
+1914-09-22,     -"-
Thoms Erik Larsson,
bergsman, hemmansäg.
*1803-05-01, Ö.Fornby
+1850-12-21, Ö.Fornby
Thoms Lars Andersson
bergsman
*1775-02-28, Hansbyn, Husby Sn
+1839-10-01, Ö.Fornby
omgift m. Anna Ersdtr 1824
Anders Persson
soldat nr. 31 Norman
*1726.12, Hansbyn, Husby Sn
+1790-08-20, Hansbyn
Per Johansson (Jansson)
sochenman
*1700-06-07, Hansbyn, Husby Sn
+1743-07-XX, Stockholm
Johan Phärsson
tremänningssoldat
*, Sundfiske, Husby Sn
+ca 1710, Ryssland
Phär Swensson
*ca1635
Sven Andersson, Sundfiske  
 
Margareta Mattsdotter
*ca1643
Matts Mattsson, Hanåker
 
Anna Christophersdotter
*1672, Hansbyn, Husby Sn
+1763-12-29, Hansbyn
G.1697-Dnica 20 post.trinity
omg.1720-12-28 m.Johan Larsson Brus
Christopher Larsson
soldat nr3 Resare
*Svinö, Husby Sn
+1675-6 ,Skåne (? i krig ??)
 
Karin Andersdotter
*1636
+1698-08-28(begr.dat.), Hansbyn
G. 1665-10-11
 
Lisbet/Lisa Larsdotter
*1691-11-21, Willberget, Garpbg Sn
+1767-01-02, Hansbyn, Husby Sn
G.1723-05-12 i Garpenberg Sn
Lars Ersson
*ca1662
+1728-11-03, Willberget, Garpbg Sn
Erich Larsson
*ca1634
+ 1694-tredje söndagen i påsk,
Willbärga Garpbg Sn
Lars Ersson
*ca1610
+1678-Dnica 25 post.trinity,
Willbärga Garpbg Sn
 
Sara Matsdotter
*ca1609
+1684-Dnica 25 post.trinity,
Willbärga Garpbg Sn
Lisbeth Persdotter
*ca1635
+1699-04-16, Willberget Garpbg Sn
 
Anna/Annika Johansdotter
*1663, Kättilsbo, Garpbg Sn
+1747-03-24, Willberget, Garpbg Sn
G.1682-04-08
Johan Andersson
*ca1622
+1698-07-06, Kättilsbo Garpbg Sn
 
Anna Hindrichsdotter
*ca1620
+1698-07-06, Kättilsbo Garpbg Sn
 
Malin
Cherstin Ersdotter
*1731-01,Hanåker, Husby Sn
+1818-12, Hansbyn ,
G. 1754-10-27
Erich Pehrsson
soldat nr34 Roos
sadelmakare
*1696
+1754-04-10, Hanåker, Husby Sn
Pähr Erichsson, soldat nr32 Stryker
*ca 1655
+1698-03-13, Hanåker Husby Sn
     
Christina/Cherstin Pärsdotter
*ca1659-07-??
+1723-08-18, Hanåker Husby Sn
G.1681-dnica 18 trin.
Pär Jönsson  
Cherstin  
Malin
Margareta Ersdotter
*1685-12-28, Klacken, Säther Sn
+1767-12-25, Hanåker, Husby Sn
G.1717-11-03
Eric Simonsson/Simson
sadelmakare
*1655-10-XX, Åkra Husby Sn
+1732-11-01, Åkre
Simon Erichsson
Sadelmakare
*ca 1623
+1693-dnica septuages, Åker
 
Malin
*ca1622
+1712-02-04, Åker Husby Sn
 
Anna Matsdotter
*ca 1652,Stübbarsbo, Säther Sn
+1724-05-27, Åkre Husby Sn
G. 1680-10-28 i Säther Sn
Mats Nilsson
Säther Sn
 
   
Stina/Cherste Ersdotter
*1777-08-30, Öfra Fornby
+1820-01-08, Öfra Fornby
G.1799-10-20
Eric Ersson
*1732-10-05, Öfra Fornby
+1801-11-01, Öfra Fornby
1:a G.1760 Carin Jacobsdtr, +1761
Erik Larsson
bergsman
*1702-04-22, Öfra Fornbÿ
+1770-04-30, Öfra Fornby
Lars Ersson
*1652
+1705-06-28, Öfra Forneby
     
Malin Larsdotter
*1672
+1742, Öfra Forneby
G.1689-09-13
omg. m. Lars Svensson 1708-11-01 i By
   
Cherstin Larsdotter  
Malin Jansdotter
*1706-01-24, Buska
+1763-12-30, Öfra Fornby
G.1726-10-02
Jan/Johan Ersson
bergsman
*1682, Büska
+1738-02-14, Buska
Erik Johansson
*1646, Buska
+1698-11-28, Büska
Johan Ersson
*1618
+1695-08-07, Büska
Margareta
*1603
+1698-10-28, Büska
Malin Jöransdotter
*1657, Hede
+1737-07-29, Buska
G.1678-10-21
 
Margareta/Marith Andersdotter
*1681-04-04, Rosse
+1769-04-30, Buska
G.1704
Anders Olofsson
*1639, Rosse
+1718-07-30. Rosse
 
Anna Andersdotter
*1649
+1719-06-16, Rosse
 
Margareta Phersdotter
*1740-08-30, Öfra Fornby
+1819-12-30, Öfra Fornby
G.1762-10-24
Pehr Andersson
*1710-02-26, Öfra Fornby
+1741-04-08, Öfra Fornby
Anders Ersson
hammarsmed
*1670-04-03, Öfra Fornby
+1734-03-29, Öfra Fornby
omg.1725-09-35 m. Chersten Larsdtr
Erich Ersson
sexman
*1640-08
+1718-03-10, Öfra Forneby
   
Karin Persdotter
*1642
+1705-04-22, Öfra Forneby
 
Anna Persdotter
*1679-07-26, Öfra Forneby
+1723-04-25, Öfra Fornby
G.1700-10-03
Per Clemetsson
*1652, Öfra Fornby
+1722-03-03, Öfra Fornby
omg. m. Margareta Olsd.1696-02-16
Clemet Andersson
*ca1616
+1682-06-24, Forneby
omg. m. Karin
Marith Jonasdotter
*ca1607
+1674-08-23, Forneby
Cherstin/Kirsten Gjöransdotter
*1655, Hede
+1695-08-07, Öfra Fornebÿ
G.1678-10-13 i Bÿÿ
 
Cherstin Ersdotter Herou
*1716-04-13, Tyskbo
+1790-07-31, Öfra Fornby
G.1736-09-26
Omgift m. Eric Gabrielsson 1742
Erik Kristoffersson Herou
*1677, Opsiöö, Ö.färnebo Sn
+1725-10-15, Tyskbo
Kristoffer Henriksson Herou
hammarsmed/mästersmed
*1644, Horndal
+1717-06-16, Opsiöö, Ö.färnebo Sn
Henrik/Hindrich Servasson Herou
mästersmed/hammarsmed
*1615
+1668/1673
Serva Henrot
plåtsmedmästare
*1586, Theux
+1656. Åker , (D)
 
Helena/Elin Nilsdotter Herou
*1623
+1686-11-07, Bÿÿ
 
Elisabet Eriksdotter
*1653, Avesta
+1726-10-02, Opsiöö, Ö.färnebo Sn
G.1672-07-24 i Bÿÿ
   
Margareta Jakobssdotter
*1681-12-04,Nedre Fornby
+1770-05-01, Fornby
G. 1709-09-04
omgift m. Erik Ersson 1729-03-25
Jacob Andersson
Bergsman
*1655, Horndal
+1731-11-14, Nedre Fornby
omgift m. Malin
   
Margareta Olofsdotter
*1651, Nedre Fornebÿ
+1699-08-07, Nedre Fornebÿ
G.1678-10-13
Olof Nilsson
*ca1607
+1676-06-11, Fornebÿ
 
Margareta Bengtsdotter
*1616
+1697-05-22, Fornebÿ
Anna Ersdotter
*1800-11-21, Jugansbo
+1880-06-02, Ö.Fornby
G.1829-06,19
Erik Anderssson
*1774-04-21, Jugansbo
+1812-01-28, Jugansbo
Anders Ersson
*1734-11-03, Jugansbo
+1778-06-28, Jugansbo
Eric Tomsson
*1707-01-29, Jugansbo
+1779-06-13, Jugansbo
Thomas Johansson
*1661
+1738-05-27, Jugansbo
Johan Thomsson
soldat
*ca1610
+1678-12-28(begr.dat), Jugansbo
   
Brÿta
*1625
+1701-08-26, Jugansbo
Anna Jöransdotter
*1671, Bondfallet, Västervåla Sn
+1740-04-01, Jugansbo
G.1690-10-17
1:a G. Daniel Larsson i Spisbo 1688
 
Cherste Nilsdotter
*1710-08-18, Mesta, Folkärna Sn
+1783-06-16, Jugansbo
G.1729-10-19 i Folkärna
Nils Larsson Lars Nilsson  
Karin
Care Ersdotter  
Carin/Chatarina Andersdotter
*1745-01-31, Norra Strandmora
+1803-01-26, Jugansbo
G.1771-12-28
omgift 1781 m. Eric Ersson
Anders Andersson
*1718-06-14,Rönningen, Folkärna Sn
+~1786-96
Anders Andersson
*1680
   
 
   
Karin Danielsdotter
*1679
   
 
   
 
Cherstin/Stina Jansdotter
*1719-01-26, Norra Strandmora
+1785-06-28, Norra Strandmora
G.1741-10-04
Johan Ersson
*1685-10-25, Norra Strandmora
+1740-03-29, Norra Strandmora
Erik Jonsson
*1645
Jon Ericsson
*1624
Brita
Carin Ersdotter
*1648
 
Cherstin Larsdotter
*1688-04-09, Åkersbyn
G.1713-06-24
Lars Persson
*1638
+1713-03-03, Åkersbyn
Per Månsson
Margareta
Kirsten
*1647
 
Anna Jansdotter
*1769-10-29, Västan Hede
+1828-01-06, Jugansbo
G.1796-11-10
Johan Ersson
bergsman
*1738-12-31, W-hede
+1771-04-16, Västan Hede
Eric Jansson
bergsman
*1713-04-06. Buska
+1773-07-06. Wästanhede
Jan/Johan Ersson
bergsman
*1682, Buska
+1738-02-14, Buska
Erik Johansson
*1646, Buska
+1698-11-28, Büska
Johan Ersson
*1618
+1695-08-07, Büska
Margareta
*1603
+1698-10-28, Büska
Malin Jöransdotter
*1657, Hede
+1737-07-29, Buska
G.1678-10-21
 
Margareta/Marith Andersdotter
*1681-04-04, Rosse
+1769-04-30, Buska
G.1704-Dnica 20 post.trinity
Anders Olofsson
*1639, Rosse
+1718-07-30. Rosse
 
Anna Andersdotter
*1649
+1719-07-16, Rosse
 
Sara Andersdotter
*1720-07-05, Wästanhede
+1785-06-28, Wästan Hede
G.1737-10-30
Anders Matsson
*1679-08-31, Rossberga
+1735-05-04, Westan Hede
1:a G 1702 m. Margareta Ersdotter
Mats Hansson
*1644
+1693-05-10, Rossberga
 
Kirsten
*1648
+1735-06-04, Rossberga
Malin Andersdotter
*1696-06-14, Westan Hede
+1763-11-24, Wästanhede
G.1718- Dnica 20 post.trinity
Anders Bengtsson
bergsman
*1659
+1723-08-28, Westanhede
1:a G. Elisabeth Ersdotter 1677
Bengt Ersson
*ca1621
+1676-02-13, Västanhede
Brÿta
*1628/1622
+1697-06-02, V-hede
Anna Ersdotter
*1661/1666
+1725-09-19, W-hede
G.1690-07-02
 
Anna Nilsdotter
*1740, Westanmossa
+1773-03-18, Västan Hede
G.1764-09-09
Nils Matthsson
*1711-09-07, Westanmossa
+1789-11-21, Wästmåssa
1:a G. Anna Johansdotter
Mats Nilsson
*1683-09-16, Greggüsbo
+1730-10-12, W-mossa
Nils Matsson
soldat nr.95 Blom/Blomma
 
Anna Jönsdotter
*1654, Haltarsboo
+1731-05-27, Wästmossa, By Sn
G.1682 i Folckerna Sn
Jöns Mickelsson
+1674, Haltarsboo i Folckerna Sn
Malin Jöransdotter
+1673, Haltarsboo i Folckerna Sn
Brita Ersdotter
*1682-07-16, Hofnääs
+1740-03-16, Wästmossa
G.1710-10-06
Eric Persson
*1622
+1697-08-04, Hofnääs
 
Elisabeth/Lÿsbeth
*1646
+1716-03-17, Hofnääs
 
Kirsten Andersdotter
*1712-02-24, Kiörkïobÿn
+1784-02-17, Wästmåssa
G.1738-10-08
Anders Ersson
*1668
+1718-07-07, Kÿrkiobÿen
Erik Larsson
*1633
+1709-03-22, Kÿrkiobÿn
 
Margareta Larsdotter
*1628
+1717-12-02, Kÿrkiobÿn
 
Anna Larsdotter
*1673-04-06, Valla
+1732-01-12, Kÿrkobÿen
G.1693-10-22
Lars Ericsson  
Greta Lisa Persdotter
*1835-07-11, Näsby, Husby Sn
+1926-01-02, Ö. Fornby     
G.1855-11-16
Pehr/Petter Andersson
landbonde, dagkarl, statarkarl
*1799-08-28, Westerby, Husby Sn
+1883-04-21, Ängsnäs, Österfärnebo Sn
Skomakare
Anders Pehrsson
*1753-07-13
+1807-11-07, Wästerby Husby Sn
1:aG.m. Margareta Persdotter 1782
Pehr Pehrsson
*1711-04-12, Hanåker, Husby Sn
*1786-04-15, Wästerby, Husby Sn
Per Larsson
*1678-Dnica 13 post trin.,
Hanåker, Husby Sn
+1743-09-18, Hanåker, Husby Sn
Lars Pährsson
*ca 1650, Flÿva (Hansbyn), Husby Sn
+1708-03-22, Hanåker, Husby Sn
     
Chierstin Larsdotter
*, Sundfiske, Husby Sn
G.1677 Dnica 19 post trin.
Lars Mattson
 
Karin Persdotter
*1684-01-??
+1744-03-25, Hanåker, Husby Sn
G.1706-09-30
Pähr Erichsson, soldat nr32 Stryker
*ca 1655
+1698-03-13, Hanåker Husby Sn
 
Christina/Cherstin Pärsdotter
*ca1659-07-??
+1723-08-18, Hanåker Husby Sn
G.1681-dnica 18 trin.
Pär Jönsson
Cherstin
Margaretha Samuelsdotter
*1711-04-14, Bärga, Husby Sn
+1780-06-27, Wästerby, Husby Sn
G.1742-04-18
1:a G. m. Anders Ersson, W-by
Samuel Olofsson
*1668-07-Dnica10 Trin. Bärga
Oloff Johansson      
Margareta
Cherstin Andersdotter
*1673-12-xx, Smedbÿ, Husby Sn
+1735-12-22, Bärga, Husby Sn
G.1701-10-13
 
Lisa Pehrsdotter
*1757
+1812-02-19, Wästerby, Husby Sn
G.1793-01-06
   
Anna Ersdotter
*1804-10-07, Nyhyttan, Hedemora Sn
+1869-02-07, Skammora, Österfärnebo Sn
G.1830-02-20 i Husby Sn
Erik Ersson
*1779-04-19,Nyhyttan, Hedemora Sn
+1827-02-01, Näsby Husby Sn
Labb Eric Erson
landbonde
*1748, Söderbärke Sn
+1814-01-31, Nyhyttan, Hedemora Sn
Eric Sunesson
*1709, Tränmyra, Söderbärke Sn
+1767-11-15, Säfvesbo, Söderbärke Sn
             
     
Kerstin Jonsdotter
*1713-11-10, Säfvesbo, Söderbärke Sn
+1769-05-04, Säfvesbo, Söderbärke Sn
G.1739-10-07
Jonas Michelsson
Bergsman
*1680, Säfvesbo, Söderbärke Sn
+1756-08-27, Säfvesbo, Söderbärke Sn
Michel Jonasson
*ca 1646, Säfvesbo, Söderbärke Sn
+1711-09-29, Säfvesbo, Söderbärke Sn
Jonas Bengtsson
+ 1679, Säfvesbo, Söderbärke Sn
Marit Michelsdotter
+ca1694, Säfvesbo, Söderbärke Sn
Karin Jönsdotter
+ca1711
 
Sara Olofsdotter
+ca 1704
Kerstin Hansdotter
*1689-08-25, Wibbersbo, Söderbärke Sn
+1750-06-10,Säfvesbo, Söderbärke Sn
G.1707-10-06
Hans Carlsson  
   
Carin, Cajsa Jonsdotter
*1755-10-06, Wadsbron, Söderbärke Sn
+1842,Dalkarsbo, Hedemora Sn
G.1773
Jonas Jonsson
*1729-02-16, Wadsbron, Söderbärke Sn
+1799-12-18, Wadsbron, Söderbärke Sn
2:a G.Carin Nilsdotter
Jonas Jonsson
*1695, Wibburbo, Söderbärke Sn
+1769-07-15, Wadsbro, Söderbärke Sn
Jonas Jonsson
*1669, Läxiöbo, Söderbärke Sn
Jonas Oloffsson
*ca1617
+1697-01-10, Läxiöbo, S-bärke Sn
2:a G m.Karin Andersdotter
 
Brijta
+1679-04-11, Läxiöbo, S-bärke Sn
 
Kersten Andersdotter
*1671, Wibburbo, Söderbärke Sn
+1737-08-13, Wibburbo, S-bärke Sn
G.1696-07-05
1:a G.m.Jacob Jöransson
   
Karin Jansdotter
*1702-05-24, Löfmarken, Söderbärke Sn
+1769, Wadsbro, Söderbärke Sn
G.1721-02-05
Johan Matsson
*1668-01-06, Pärsbo, Norberg Sn
+1742-10-28, Wasbron, S-bärke Sn
Matz Andersson
soldat Rüüt
 
Karin Andersdotter
fr.Aspbenning, Västanfors Sn
G.1655-06
 
Karin Ersdotter
*1665, Fornebÿ, By Sn
+1740-08-01, Wasbron, S-bärke Sn
G.1691
   
Kiersten Olsdotter
*1724-11-19, Sörbo, Söderbärke Sn
+1775-03-18, Wasbron, Söderbärke Sn
G.1754
Olof Pärsson
*1684, Sörbo. Söderbärke Sn
+1732-10-03, Sörbo. Söderbärke Sn
Pähr Olsson
*ca1654, Sörbo, Söderbärke Sn
+1729 -06-24, Sörbo, S-bärke Sn
Olof Pährsson
*1629, Sörbo, Söderbärke Sn
+1699-02-26, Sörbo, Söderbärke Sn
 
Kerstin Hansdotter
*1631-02-xx, Hvad, SöderbärkeSn
+1704-05-08, Sörbo, Söderbärke Sn
Hans Holstensson, bergsman, nämndeman
*ca 1583, Vad, Söderbärke Sn
+< 1651, Vad, Söderbärke Sn
Holsten Pedersson    
Karin Hermansdotter
Elin Mattsdotter (?)
*Vibberbo, Söderbärke Sn
+Vad, Söderbärke Sn
 
Anna Matsdotter
*1658
+1732-10-01, Sörbo, S-bärke Sn
   

Anna Kiälwastdotter
*1692-01-06, Halvarsbenning, Norberg Sn
+1767-04-22, Sörbo. Söderbärke Sn
G. 1712-09-14

Kielwast Pehrsson
*1646-04-05, Rabbatsbenning
+1694, Halvarsbenning, Norbergs Sn
Per Knutsson
+ca 1631
 
Anna Persdotter
2:a G. Olof Nilsson, Meling, V-fors
Per Holstensson
nämndeman
+1646-05-27, Halvarsbenning,
Norbergs Sn
2:a G. Anna Bengtsdotter
Holsten Persson
nämndeman, bergsman
* Halvarsbenning, Norberg (U)
+< 1615 Halvarsbenning, Norberg (U)
Per Larsson. nämndeman
* ca 1500 (?)
+<1571 Norberg (U)
Laurens
från Halfwardsbenning
bergsman och tolvman
   
Malin Michelsdotter
*ca 1550, Rosendal, Norberg (U)
+ Halvarsbenning, Norberg (U)
Michel Hindriksson
*ca 1510 (?)
NN Jönsdotter
*, Väster Djupkärra, Norberg
+, Halvarsbenning, Norbergs Sn
Jöns Larsson
Väster Djupkärra, Norberg
 
Brita Nilssdotter
*ca1661
+1733-03-28, Halvarsbenning
1:a G. Per Andersson
3:eG. Matts Persson,Halvarsbenning
   
Anna Andersdotter
*1781-02-20, Ingvalsbenning, Hedemora Sn
+1830-11-25, Näsby Husby Sn
G.1804-06-24
Anders Olsson
bonde
*1757-12-04, Ingevalsbenning, H-mora Sn
+ 1809-06-27, Ingvallsbenning, H-mora Sn
Olof Olsson
sexman
*1723-07-13, Ingevalsbenning, H-mora Sn
+1788-01-04, Ingevalsbenning, H-mora Sn
Olof Larsson      
Kirsten Olofsdotter
*1688-12-02, Boodha, Hedemora Sn
+1777-11-08. Ingevalsbenning.H-mora Sn
Olof Andersson
bonde
+1707-10-13, Boda, Hedemora
Anders Olofsson
+ca 1664, Boda, Hedemora
Olof Persson
bonde
+<1634, Lassbo, Hedemora
     
Elin Lindersdotter
*Boda, Hedemora
+ca1638-45, Lassbo, Hedemora
Linder Hansson
bonde
*Boda, Hedemora
Hans Olofsson, bonde i Boda
 
   
Margareta Larsdotter
+1652, Boda, Hedemora
 
Karin Hansdotter
+1737-04-22, Boda, Hedemora
G.1680-10-24
   
Margareta Andersdotter
*1731-04-09 , Giörkhyttan, Hedemora Sn
+1810-06-13, Ingevalsbenning, H-mora Sn
G.1757
Anders Johansson
*1694-02-23, Giörkhyttan, Hedemora Sn
+1757-04-04, Giörkhyttan, Hedemora Sn
Johan Andersson
+1728, Giörkhyttan, Hedemora Sn
   
Cherstin Jacobssdotter
G.1688-09-30
Brita Ersdotter
*1694-01-11, Brünna, Hedemora Sn
+1770-01-02, Giörkhyttan, Hedemora Sn
G.1716-06-17
Eric Andersson
Anna Jöransdotter
+1711-10-29, Brünna, Hedemora Sn
Anna Matsdotter
*1756-01-05, Hambre, Hedemora Sn
+1801-06-22, Ingvallsbenning, H-mora Sn
G.1780-11-12
Mats Persson
soldat nr,96 Tupp, Livkompaniet
*1728-09-16, Westerby, Hedemora Sn
+1785-05-20, Hambre, Hedemora Sn
1:a G.Anna Ersdotter Tillman 1750
       
Anna Gustavsdotter
*1721
+1778-11-22, Hambre, Hedemora Sn
G.1752-2:a advent
1:a G. Erik Andersson,Hambre
Anna Kristina Eriksdotter
*1858-04-07, Ingvallsbenning,
Hedemora Sn
+1948-07-05,Horndal
G.1879-09-13
Kols Eric Gustaf Andersson
*1830-06-26, Färjeby, Gustafs Sn
+1893-11-13, Övre Fornby, By Sn
Anders Danielsson
*1787-01-13, Ferjeby, Gustafs Sn
+1839-09-14, Färjeby, Gustafs Sn
1:a G.Lisa Jansdotter 1810
Daniel Matsson
*1744, Ferjeby, Gustafs Sn
+1792-11-03, Ferjeby, Gustafs Sn
Matts Danielsson
*1715, Färjeby, Stora Tuna Sn
+1791-05-22, Ferjeby, Gustafs Sn
Daniel Mattsson
*ca1672
+1743-12-26, Färjebÿ, Stora Tuna Sn
Matts Larsson
*ca1616
+1691-3:e D. i adv. Färiebÿ, Stora Tuna Sn
Lars Hindrichsson
+<1642, Ferjebÿ
         
       
Lisbeth
+ca1712, Färjebÿ, Stora Tuna Sn
       
Anna Matsdotter
*ca1687-07
+1769-11-19, Färjeby,, Stora Tuna Sn
         
Lisbet Göransdotter
*1713/15 , Åkre, Stora Tuna Sn
+1772-07-12, Färjeby, Stora Tuna Sn
G.1742-alla helgons dag
Giöran Pärsson
+ca1744
Pehr Giöransson        

Kerstin

       
Kerstin Nilsdotter
*1684
+1770-01-07. Åker, Stora Tuna Sn
         
Margareta Andersdotter
*1745-09-10, Tåå, Gustafs Sn
+1809-01-13, Ferjeby, Gustafs Sn
G.1767
Anders Göransson
*1717-12-16, Tåå, Gustafs Sn
+1773-06-12, Tåå, Gustafs Sn
Göran Ersson
*1690-11-17, Tåå, Gustafs Sn
+1754-03-31, Tåå, Gustafs Sn
2.a G. 1745,m. Brita Andersdotter f. 1684
Eric Pärsson
*ca 1650
+1742-05-16, Tåå, Gustafs Sn
       
Karin Jörsdotter
*ca 1662
+1737-03-06, Tåå, Gustafs Sn
Margareta Matzdotter
*
+ca1742, Tåå, Gustafs Sn
 
Elisabet/Lisbet Görsdotter
*1724-10-16, Mohren, Gustafs Sn
+1806-08-20, Tåå, Gustafs Sn
G.1742-12-16
Jöran Andersson
*ca1659-07-xx
+1727-01-15. Mohren, Gustafs Sn
1:a G.Elisabet Matzdtr, +1710
       
Brita Andersdotter
*1684-08-29
+1760-10-19, Tåå, Gustafs Sn
2.a G. Göran Ersson f. 1690
 
 
Sara Ersdotter
*1800-06-20, Gallsbo, Stora Tuna Sn
+1846-12-18, Färjeby, Gustafs Sn
G.1823-12-09
Stor Eric Görsson
smed
*1771-01-20, Gallsbo. Stora Tuna Sn
+ ca 1847-50, Gallsbo. Stora Tuna Sn
Gjöran Andersson
*1736-03-11
+1790, Gallsbo, Stora Tuna Sn
Anders Andersson
*1712-01-08, Gallsbo, Stora Tuna Sn
+1772, Gallsbo, Stora Tuna Sn
2:a G. Margareta Andersdotter
Anders Gjöransson
nämndeman
*1672-01
+ 1760-01-23, Gallsbo, Stora Tuna Sn
Jöran Jöransson
*ca 1629-12-xx
+1712-07-13, Gallsbo, Stora Tuna Sn
     

Märta Mattsdotter
*ca 1648
+1718-01-05, Gallsbo, Stora Tuna Sn

   
Kiersten Andersdotter
*1685-11-13
+1758-05-02, Gallsbo, Stora Tuna Sn
       
Malen Görsdotter
*1715-10-23, Storsveden, StoraTuna Sn
+1751-04-16, Gallsbo, Stora Tuna Sn
G.1734-10-13
Jöran Ericsson
*ca1686-05-xx
+1721-10-08, Storsveden, StoraTuna Sn
Eric Cnutsson
bonde
*ca1660
+1723-06-03, Stoorsveden, Stora Tuna Sn
Cnut Larsson
*ca 1629
+1696-05-08, Stoorsveden, StoraTuna Sn
   
Karin Görsdotter
*Stoor sveden
+ ca 1698, Stoorsveden, Stora Tuna Sn
   
Karin
+ca 1703
     
Margareta Eriksdotter
*,Lerbäcken, Stora Tuna Sn
G.1714-05-18
       
Kierstin Persdotter
*1741-05-22, Norr Hesse by, St. Tuna Sn
+1802-11-25, Gallsbo, Stora Tuna Sn
G.1761-12-26
Petter/Pher Jacobsson
*1702-07-12, Hede, Stora Tuna Sn
+1773-??, Norr Hesse by, Stora Tuna Sn
Jacob Jacobsson
*ca1667
+1740-02-07, Hede, Stora Tuna Sn
       
Brita Ersdotter
*ca1672
+1729-05-11, Hede, Stora Tuna Sn
       
Kierstin Ersdotter
*1708-05-xx, Norr Hesse by, St. Tuna Sn
+1780-02-25, Norr Hesse by, Stora Tuna Sn
G.1733-03-28
Eric Nilsson
*1661-04-xx
+1736-10-22, Hesse, Stora Tuna Sn
       
Kierstin Andersdotter
*ca 1678
+1748-12-30, Hesse, Stora Tuna Sn
       
Magdalena/Malena Ersdotter
*1770-11-12, Skiärsiö, Stora Tuna Sn
+1847-03-25, Gallsbo, Stora Tuna Sn
G.1796 -01-24
Eric Ersson
*1748-03-17, Westansjö, Stora Tuna Sn
+1809-01-10, Westansjö, Stora Tuna Sn
Eric Jonsson
*1714-05-18
+1771-01-20, Westansjö, Stora Tuna Sn
         
Malen Danielsdotter
*1722-02-02, Westansjö, Stora Tuna Sn
+1767-01-20, Westansjö, Stora Tuna Sn
G.1743-10-23
Daniel Johansson
*1691-03-11, Westansjö, Stora Tuna Sn
+1760-12-16, Westansjö, Stora Tuna Sn
2:a G. Lisbet Hansdotter f.1705
Johan Danielsson
*ca1667, Westansjö, Stora Tuna Sn
+1730-05-31, Westansjö, Stora Tuna Sn
Daniel Mikaelsson
*ca1624
+1698-1 sönd i fastan, W-sjö, St Tuna Sn
2:a G. Kerstin Danielsdotter
   
Cicilia Ernstzdotter
*ca1640, Grängshammar (?), St Tuna
+1695-dnica 2 post trin., W-siöö, St Tuna
Ernest Henricsson
mästersmed
+ca1667, Wästansiöö, Stora Tuna Sn
Henri Close
*Theux, Vallonien
+Danzig (Gdansk), Polen
 
Malin Griggüsdotter
*ca1615, Westansiöö, Stora Tuna Sn
+1693-dnica 5 post trin.. W-sjö
Griggüs Matsson
+< 1656. Wästansiöö, Stora Tuna Sn
 
Malin Esaÿasdotter
*ca1662, Norr Sillnäs, Stora Tuna Sn
+1723-12-15, Westansjö, Stora Tuna Sn
G. ca 1680
Esaias Danielsson
*ca1625
+1698.dnica 3p. trin.. N Sellnäs, St Tuna Sn
   
Karin Hansdotter
*ca1626
+1690-3 sönd. e. påsk, N Sellnäs, Tuna Sn
Karin Görsdotter
*1696-01-22, Yttre Svärdsjö, Stora Tuna Sn
+1738-04-25, Westansjö, Stora Tuna Sn
G. 1719-10-25
Jöran Jöransson
*ca1655, Yttre Svärdsjö, Stora Tuna Sn
+1708-5 D eft.påsk. Y. Svärdsjö, St. Tuna Sn
Jöran Mårtensson
*ca 1618, Yttre Svärdsjö, Stora Tuna Sn
+1689-3e D.p.Trin. Y. Svärdsjö, St Tuna Sn
Mårten Mårtensson
*ca 1598
+1688-nyårsd, Yttre Svärdsjö, Stora Tuna Sn
 
Anna Göransdotter
+ ca 1673-80, Yttre Svärdsjö, Stora Tuna Sn
Karin Pehrsdotter
+ca 1689, Yttre Svärdsjö, Stora Tuna Sn
 
Anna Pärsdotter
+ca 1731, Yttre Svärdsjö, Stora Tuna Sn
   
Brita Ersdotter
*1738-11-xx, Skiärsiö, Stora Tuna Sn
+1811-08-18, Westansjö, Stora Tuna Sn
G.1768 -04-10
Eric Carlsson
soldat nr 63 Allfvarsam
*1711-03-07, Skiärsiö, Stora Tuna Sn
+1742-01-12, Finland
Carl Ericsson
soldat nr 65 Stanzell
*??
+1713-01-09, Wismar, Tyskland
       
Ingebor Hansdotter
*1689-09-29
+1763-01-23, Skiärsiö, Stora Tuna Sn
G.1710-trinitatis
       
Maria Andersdotter
*1704-05-08
+1770-10-07, Skiärsiö, Stora Tuna Sn
G.1732-10-01
         
Anna Lisa Andersdotter
*1832-07-18, Ulfsbo, Sörbärke Sn
+1878-11-07, Öfra Fornby
G.1855-02-08
Anders Mattson, dagkarl
*1802-12-28, Wibbersbo
+1842-12-13, Hedemora
     
Anna Andersdotter
*1812-12-01, Söderbärke
G.1832-07-08
Anders Andersson
Stina Ersdotter