ANTAVLA FÖR MIN FARMOR
Edit Linnea Fredling
PÅ HENNES MAMMAS SIDA.


Den här sidan fungerar mest som ett
"släkttindex" under tiden som jag
kompletterar sidan med anfäder och
anmödrar.


Jag har använt den stavning
som är aktuell för den tid när
dokumentationen är gjord, därför kan
vissa byar och personer ha lite olika
stavning i sina namn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edit Linnea Fredling
*1904-04-17, Krylbo Sn
+1977-03-26,Bandhagen, Vantör Sn
2:aG. m Macke Rosén 1939


Gustaf Verner Sjögren,
byggnadssnickare
*1895-11-06, Grådö, Hedemora Sn
+1932-08-11 , Sundbyberg
Gifta:1926-03-19

ETT TIPS !!
Om ni letar efter en speciell person
eller plats kan ni använda
webläsarens inbyggda sökfunktion,
håll ner "Ctrl"-tangenten och tryck
på "F"-tangenten
, då kommer en
sökruta upp där ni skriver in det ni
söker efter och sen kan ni klicka på
"nästa" -knappen tills ni kommer
rätt.
Med tanke på hur stavningen varierar rekommenderar jag att
skriva så lite som möjligt i sökrutan.
Tex Per stavas Pher, Pehr, Phär, Per och Pähr, då kan testa med bara "P"
och sen klicka nästa och nästa osv..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Judith Maria Hellsten
*1879-12-08,Nedre Fornby, By Sn
+1907-11-11,Övre Fornby, By Sn
Gift: 1902-07-10
med

Carl Erik Eriksson Fredling
bromsare, stationskarl
*1879-12-15, Ö.Fornby, By Sn
+1906-04-13, Ö.Fornby, By Sn

Kulas Per Erik Hellsten
Martinugns murare
*1852-10-02,Nedre Fornby, By Sn
+1921-07-13,Horndal, By Sn
Nilses Anders Persson
landtbonde
soldat nr.139 Forngren &
soldat nr.35 Kula (korpral)
*1828-10-09, By storby, By Sn
+1916-03-01, Öfre Fornby, By Sn
Per Ersson, Arbetskarl
*1790-04-14, Smedsbo, By Sn
+1861-04-10, Storbyn, By Sn
Erik Andersson
gardessoldat Lund
*1756-09-30, Smedsbo, By Sn
+1806-11-16, Smedsbo, By Sn
Anders Gabrielsson
*1724-09-06, Smedsbo, By Sn
+1796-07-25, Smedsbo, By Sn
2:a G. Cherstin Carlsdtr fr. Storbyn + 1804
Gabriel Danielsson
soldat nr 142 Springfält
*1692-03-13, Smedsbo, By Sn
+1750-12-23, Smedsbo, By Sn
Daniel Johansson
*1652, Häslan, Garpenberg Sn
+1728-03-15, Smedsbo, By Sn
Johan Rasmüsson
*ca1622
+1699-02-01, Hässla, Garpenbergs Sn
   
Cicilia
+1694-4:e advent, Häslan. Garpbg Sn
Brita Jönsdotter
*1653, Smedsbo, By Sn
+1721-04-21, Smedsbo, By Sn
G.1678-11-03
Jöns Olofsson
*ca1615
+1675-10-17, Smedsbo, By Sn
Anna
*ca1630
Margareta Hansdotter
*1689-09-09, Gåsbo, By Sn
+1761-04-28, Smedsbo, By Sn
G.1715-01-02
Hans Olsson
*1655. Storbyn, By Sn
+1739-06-21, Gåsbo, By Sn
Oloff Hansson
*1622
+1710-07-25, Storbyn, By Sn
Margareta Hansdotter
*1628
+1706-08-15, Storbyn, By Sn
Kirsten Bengtsdotter
*1662
+1730-06-16, Gåsbo, By Sn
G.1679-10-05
Bengt Larsson
*1624
+1702-03-01, Gåsbo, By Sn
Kirsten
*1631
+1707-05-23, Gåsbo, By Sn
Sara Larsdotter
*1734-09-03, Gåsbo, By Sn
+1763-04-21, Smedsbo, By Sn
G.1755-10-16
Lars Persson
*1693-02-26, Gåsbo, By Sn
+1750-10-17?, Gåsbo, By Sn
1:a G. Bryta
Per Bengtsson
*1660, Gåsboda, By Sn
+1701-07-20, Gåsbo, By Sn
Bengt Rolandsson
*1627
+1693-10-22, Gåsbo, By Sn
Rolandh Bengtsson
+ca1655, Gåsboda, By Sn
 
Lisbeth
*1630
+1700-03-28, Gåsbo, By Sn
 
Kirsten Larsdotter
*1658, Ingeborbo, By Sn
+1733-09-26, Gåsbo, By Sn
G.1692-06-03
 
Anna Carlsdotter
*1701-01-14, Balsbo, Möklinta Sn
+1766-11-19, Gåsbo, By Sn
Carl Andersson
*1669-10-15, Östra Bennbäck, Möklinta Sn
+1721-11-28, Balsbo, Möklinta Sn
Anders Carlsson
*1641, Öön, Öster Fernebo Sn
+1693-02-24, Balsbo, Möklinta Sn
Carl Persson
 
Kerstin Germundsdotter
*1648, Stackzbo, By Sn
+1724-02-04, Balsbo, Möklinta Sn
G. 1668
Germund Andersson
+ca1684, Leknäs, By Sn
Kirsten
*ca1620
+1680-03-14, Leknäs, By Sn
Anna Ersdotter
*1669-03-07, Östra Bennbäck, Möklinta Sn
+1743-05-29, Balsbo, Möklinta Sn
G.1696-10-25
Erich Michelsson
*1644, Wäster Kijhl, Möklinta Sn
+1720-03-20, Målartorpet, Möklinta Sn
Michel Joensson
+ca1653(W.Kijhl ?)
NN
*1614
+1671-04-02, Östra Bennbäck, Möklinta Sn
Sara Andersdotter
*1644, Öster Bennbäck, Möklinta Sn
+1727-03-27, Målartorpet, Möklinta Sn
 
Christina/Cherstin Andersdotter
*1761-10-11, Grönzinka, By Sn
+1835-01-17, Fullsta, By Sn
G.1782
Anders Ersson
mästersmed
*1731-01-20, Grönsinkan, By Sn
+1802-01-13, Grönzinka, By Sn
Eric Ersson
masmästare
*1693-03-24, Grönsinkan, By Sn
+1761-06-11, Grönsinkan, By Sn
Erich Iliansson
uppsättare
*1656, Storbyn, By Sn
+1716-08-13. Grönsinkan, By Sn
Ilian Andersson
*ca 1616
+1676-04-09, Storbyn, By Sn
Anna
*ca1621
+1685-01-06, Storbyn By Sn
Cherstin Hansdotter
*1668, Ingeborbo, By Sn
+1751-10-09, Hvatbo, By Sn
G.1686-10-30
Hans Ersson
*1633
+1695-04-10, Ingeborbo, By Sn
2:a G.Karin f.1653
Eric Hansson
*ca1608
+1684-04-22, Ingeborbo, By Sn
Brijta
*ca 1605
+1676-10-19, Ingeborbo, By Sn
Walborg Jansdotter
*ca 1629
+1676-02-06, Ingeborbo, By Sn
 
Lisa Jansdotter
*1705-08-22, Fullsta, By Sn
+1776-01-10, Grönzinka, By Sn
Johan Joensson, skräddare
*1655, norra Strandmora, By Sn
+ca 1732
 
Anna Persdotter
*1664, Fullsta, By Sn
+1743-07-30, Fullsta, By Sn
G.1680-10-24
Per Erichsson, kÿrkiowärd
*1633
+1690-03-30, Füllsta, By Sn
Kirsten Olsdotter
*1640
+1716-10-23, Fulsta, By Sn
Cherstin Johansdotter
*1730-12-20, Fullstad, By Sn
+1794-12-09, Grönzinka, By Sn
G.1757
Johan Johansson
*1702-07-04, Fulstad, By Sn
+1773-06-??, Fullsta(?), By Sn
Johan Joensson, skräddare
*1655 , norra Strandmora, By Sn
+ca 1732
 
Anna Persdotter
*1664, Fullsta, By Sn
+1743-07-30, Fullsta, By Sn
G.1680-10-24
Per Erichsson, kÿrkiowärd
*1633
+1690-03-30, Füllsta, By Sn
Kirsten Olsdotter
*1640
+1716-10-23, Fulsta, By Sn
Anna Ersdotter
*1708-07-12, Diüüp, By Sn
+1768-12-29, Fullsta, By Sn
G 1727-10-08
Erich Olsson
*1677-10-07, Diüp, By Sn
+1735-10-31, Näckenbäck, By Sn
Oluff Larsson, soldat Trogen (Trångh)
*1640, Leerhyttan, Husby Sn
+ca1716-30
1:a G. Anna Clasdotter, d.1668 Husby Sn
2:a G. Anna Andersdotter, d.1673 Husby Sn
Lars Jonsson
+ca 1679-94 , Leerhyttan, Husby Sn
Karin
*ca 1618
+1694-07-13, Lerhyttan, Husby Sn
Malin Mattzdotter
*1653
+1742-05-11, Diüp, By Sn
G.1676-10-15
Mattz Erichsson
*ca1600
+1687-12-??, Diuup, By Sn
Margaretha
*ca1605
+1695-02-24, Diüüp, By Sn
Brita Ingolfsdotter
*1685-07-12, Nekenbäk, By Sn
+1761-09-09. Näckenbäck, By Sn
G.1705-09-29
Ingolf Larsson
*1639
+1709-12-11, Näckenbäck, By Sn
Lars Andersson
*ca 1592
+1686-11-07, Nekenbäk, By Sn
Anders Larsson
 
Brita
*ca 1607
+1687-06-27, Nekenbäk, By Sn
Brijta Mattzdotter
*1657, Morshyttan, By Sn
+1739-06-15, Nekenbeck, By Sn
G.1678-01-01
Matz Thomsson
*ca1612 (1616)
+1697-04-29, Morshyttan, By Sn
Margreth Persdotter
*1628
+1712-06-27, Morshyttan, By Sn
Cajsa/Cathrina/Karin Larsdotter
*1802-11-16, Åkersbyn, By sn
+1880-07-31, Strömsbro, Gävle Hel.Tref.
G. 1821
Lars Persson
*1754-11-12,Mårtensbo, Möklinta Sn
+1806-04-15, Åkersbyn, By Sn
Per (Pällä) Larsson
smältsmed, rostvändare
*1728-11-14, Mårtensbo, Möklinta Sn
+1756-12-27, Mårtensbo, Möklinta Sn
Lars Olsson
bruksbetjänt
*1684-11-16, Mårtzbo, Möklinta Sn
+1759-08-12, Mårtensbo, Möklinta Sn
Olof Pärsson
*1646, Walsätra, Möklinta Sn
+1712-05-29, Mårtensbo, Möklinta Sn
Peder Olofsson
*1614, Möklinta
+1700-07-31,Walsätra, Möklinta Sn
2:a G Brijta Pedersdtr, N.Kÿl
 
Elisabet Eriksdotter
*1620,Forneby, Möklinta Sn
+1662-02-02,Waalsätra, Möklinta Sn
Maalin Andersdotter
*1650-03-24, Mårtensbo, Möklinta Sn
+1732-01-15,Mårtensbo, Möklinta Sn
G.1677
Anders Larsson
+ca1685, Mårtensbo, Möklinta Sn
Ingeborg Mårtensdotter
*1612, Kanikebo, Möklinta Sn
+1694-02-02, Mårtensbo, Möklinta Sn
G.1640
Malen Matzdotter
*1683, Röödmossa, Möklinta Sn
+1770-03-21, Mårtensbo, Möklinta Sn
G.1709
Matz Erichsson
*1639-04, Rödmossa, Möklinta Sn
+1698-02-05, Röödmossa, Möklinta Sn
1:a G.Malin Matzdtr,+1670-02-27
Erich Törnesson
*1604, Skinnarbo, Möklinta Sn
+1694-08-08, Röödmossa, Möklinta Sn
Brÿta Larsdotter
*ca1608, Möklinta Sn
+ca 1679, Rödmossa, Möklnta Sn
Margareta Larsdotter
*1650-03-24, Sunnankijl, Möklinta Sn
+1722-05-15, Rödmossa, Möklinta (U)
G.1672
Lars Pedersson, bonde
+ca1676, S-Kÿl, Möklinta Sn
2:a G. Anna f.1611
Brijta
*ca1617
+1661-03-20. S-kÿl, Möklinta Sn
Anna Olsdotter
*1729-05-19, Wisbäck, Möklinta Sn
+1802-12-22, Balsbo, Möklinta Sn
G.1753-09-02
2:a G.1758-12-28, m. Anders Ersson
3:e G.1771-10-06, m. Jan Jansson
Olof/Olle Pärsson
*1700-09-27, Wÿsbäck, Möklinta Sn
+1777-05-31, Wisbäck, Möklinta Sn
Pär Olsson
*1674-10-18, Wijsbäck, Möklinta Sn
+1746-04-12, Wisbäck, Möklinta Sn
Olüff Larsson
*1629, Huddunge Sn
+1708-10-08, Wijsbäck, Möklinta Sn
2:a G. Marith Jansdotter f.1642-d.1715
Lars Erichsson Erich Christophersson
*ca1555
+1666-09-13, Ö-hede, Möklinta Sn
Christopher
Larsson,
Vifastebodha
Ingeborg
+ca1656-05-26, Östanhede, Möklinta Sn
NN
+ca1629-30
 
Anna Larsdotter
*1639
+1677, Wijsbäck, Möklinta Sn
G.ca1656
Lars Mattzson
Karin
Cherstin Mattzdotter
*1673-07-27, Leckenbo, Möklinta Sn
+1757-04-22, Wisbäck, Möklinta Sn
G.1695-11-17
Matthz Andersson
*1650
Anders Mattzson
*ca1617
+1672-12-28,Leckenbo, Möklinta Sn
Karen Oluffsdotter
*1615, Örlinga, Möklinta Sn
+1699-04-16, Leckenbo, Möklinta Sn
G.1649
Olüff Mattzson
+1673-03-09, Leckenbo, Möklinta Sn
 
   
Brita Jönsdotter
*1701-08-15, Fahlu stad
+1772-01-03, Wisbäck, Möklinta Sn
G.1723-04-07
Jöns Pehrsson
hyttdräng, rostvändare, smältare
*1645-10-21, Sunnanbyn, Floda Sn
+1740-09-22, Hanshyttan, Möklinta Sn
2.aG.Karen Johansdotter, Möklinta 1730
   
Anna Pärsdotter
*ca1657, Hjulmakarbo, Hedemora Sn
+1728-08-10, Hanshyttan,Möklinta Sn
1:aG. Aron Ersson, Fahlu stad
G.1700-10-13, i "nÿa kÿrkan" Fahlu stad
Cajsa/Katarina Andersdotter
*1770-11-11, Skräddarbo, By Sn
+1837-10-13, Åkersbyn, By Sn
G.1791-06-25
Anders Ersson Wikström
soldat nr. 144 Goliath
*1734-10-25,Hofnäs, By Sn
+1805-04-09, Åkersbyn, By Sn
2:a G. Margareta Carlsdtr fr. Åkersbyn 1774
3:e G. Cherstin Nilsdtr fr. Nedre Fornby 1777
Eric Ersson
skomakare
*1702-03-29, Utsund, Folkärna Sn
+1743-03-23, Hofnäs, By Sn
Erik Andersson
*
+ca1710.Utsund, Folkärna Sn
Anders Rassmüsson
*ca1628
+1688-11-18, Backa, folkärna Sn
Rassmüs Hindersson
* ca1609
+1685-D. 5 p. Epiph., Bergshyttan, Folkärna
2:aG. Kierstin, +1685
 
Karin
*ca1613
+1697-12-12, Backa, Folkärna Sn
 
Margareta Carlsdotter
*Bodarna, Folkärna Sn
+ca1725, Utsund, Folkärna Sn
G.1699-11-05
1:aG.Eric Olsson
Carl Hindersson
+1675, Bodarna, folkärna Sn
Margrita
Carin Jönsdotter
*1702, Hofnäs, By Sn
+1771-06-07, Hofnäs, By Sn
G.1730-06-24
Jöns Matsson
soldat nr.132 Spak
*1676
+1757-03-11, Hofnäs, By Sn
Mattz Jönsson
"Snidkar mäster"
*ca 1642
+1726-03-03, Maskbo, By Sn
2:aG. Sara Clasdtr Gode fr. horndal, f.1670
 
Margreta
Carin Olsdotter
*ca 1658
+1715-03-10, Maskbo, By Sn
 
Cherstin Andersdotter
*1679-05-29, Hofnäs, By Sn
+1747-04-25, Hofnäs, By Sn
G.1700-09-30
gamle Anders Andersson
*1636, Tijttboda, By Sn
+1707-03-09, Hofnäs, By Sn
Anders Oluffsson
+ca 1646 , Tijttboda, By Sn
Agneta
+ca1657, Tijttboda, By Sn
Chertin Hansdotter
*1649
+1709-01-09, Hofnäs, By Sn
 
Chatarina/Care/Cajsa Ersdotter
*1735-04-19, Biörck, By Sn
+1773-01-27, Biörck, By Sn
G.1763-10-30
Eric Bengtsson
bergsman
*1684-03-23, Biörck, By Sn
+1750-11-26, Biörck, By Sn
Bengt Ersson, bergsman
*1655, Biörk, By Sn
+1712-04-12, Biörk, By Sn
Erik Bengtsson, kyrkovärd
*1623
+1693-05-16, Biörk, By Sn
Elisabeth
*ca 1629
+1685-03-29, Biörk, By Sn
Anna Andersdotter
*1655, Rossberga, By Sn
+1728-05-05, Biörk, By Sn
G.1682-10-08
Anders Eriksson
+1673, Rossberga , By Sn
Karin
*ca1628
+1699-02-01, Rossberga, By Sn
2:a G.1673 m. Nils Eriksson fr. Fornby
Malin Nilsdotter
*1696-02-29, Rosse, By Sn
+1775-04-21, Biörck, By Sn
Nils Oloffsson
*1661
+1738-04-16, Kiörkiobÿn, By Sn
 
Brijta Andersdotter
*1668, Rosse, By Sn
+1732-03-15, Kiörkiobÿn, By Sn
G.1685-10-11
gamle Anders Oloffsson
*1633-11
+1718-07-30, Rosse, By Sn
Brijta Hansdotter
*1639
+1705-05-29. Rosse, By Sn
Anna Andersdotter
*1828-03-07, Nedre Fornby, By Sn
+1888-10-24, Nedre Fornby, By Sn
G.1852-04-14
Anders Persson, Landbonde
*1797 , Grangärde Sn
+1835-07-16, Nedre .Fornby, By sn
Per Jansson        
Anna Andersdotter
Catharina Ersdotter
*1805-11-07, Nedre .Fornby, By sn
+1865-06-30, Nedre Fornby, By Sn
G. 1827
2:a G. m. Eric Ersson fr.Tyskbo 1836
"Nils" Erik Ersson, landbonde
*1778-04-17, Nedre .Fornby, By sn
+1831-03-07. Nedre .Fornby, By sn
2:a G. Lisa Larsdtr 1822 fr.Hede
Eric Ersson
*1748-02-09, Nedre Fornby, By Sn
+1815-01-09, Nedre Fornby, By Sn
Eric Matthsson
"danneman"
*1700-07-0X, Nedre Fornby, By Sn
+1773-09-25, Nedre Fornby, By Sn
1:a G. Malin Ersdotter +ca1741
3:e G. Elisabeth Ersdotter f.1717
Matz Olsson
*1663-09
+1737-08-01, Nedre Fornby, By Sn
Olof Ersson
*1623
+ca1684-88
Margtha Hansdotter
*1638
+ca1729-08-03, Nedre Fornby, By Sn
Kirsten Pehrsdotter
*1671-S.Jacobi. öfra Fornby
+1736-01-18, Nedre Fornby, By Sn
G.1695-11-03
Pher Ersson
*1644-septuagesima
+1702-11-01, Fornbij, By Sn
2:a G. Kirsten Nilsdotter, f.1658
Eric Bengtsson
*ca 1605
+1693-12-30, Fornbij, By Sn
Karin
*ca 1626
+1676-04-02, Fornbij, By Sn
Anna
*ca 1641
+1675-11-28. Fornbij, By Sn
 
Brita Ersdotter
*1709-10-27, Nedra Fornby, By Sn
+1753-06-25, Nedra Fornby, By Sn
G.1741-12-28
"Smedz" Erik Ersson
*1659
+1740-06-12. N. Fornby
Erich Pehrsson
*ca1630
+1676-01-09, Fornbij, By Sn
 
Britha
*ca1632
+1693-07-30, Fornbij, By Sn
Margareta Ersdotter
*1667, Ö. Fornby
+1732-06-19, Nedre Fornby
G.1686-10-17
 
Cari Ersdotter
*1755-04-30, Nedre Fornby, By Sn
+1815-12-15, Nedre Fornby, By Sn
G.1771-12-22
Eric Nilsson
*1721-10-23, Nedre Fornby, By Sn
+1805-01-03, Nedre Fornby, By Sn
Nils Olsson
*1693-10-18, Fornebij, By Sn
+1782-01-07, Nedre Fornby, By Sn
Olof Larsson
*1658
+1732-12-27, Nedre Fornbÿ, By Sn
Lars Jonsson, sexman
*1624
+1691-03-15, Fornabij, By Sn
Karin Olsdotter
*1632
+1707-09-27. Öfra Fornbÿ, By Sn
Margaretha Nilsdotter
*1652, Bengtsbo, By Sn
+1739-06-02, Nedre Fornby, By Sn
G.1682-06-25
Nils Swensson
*1618
+1700-11-11, Bengtzbo By Sn
Anna Månsdotter
*1627
+1708-01-20, Bengtsbo
Karin Ersdotter
*1694-10-28, Biörk, By Sn
+1746-01-23, Nedre Fornby, By Sn
G.1719-23:eD.post.trin
Eric Persson
*1659
+1733-01-01, Biörk, By Sn
Per Månsson
*1632
+1707-04-04, Gåsbo, By Sn
Sara
*1643
+1720-07-11, Gåsbo, By Sn
Karin Persdotter
*1662, Östra Strandmora, By Sn
+1749-11-26, Biörck, By Sn
G.1687-11-20
Per Hansson, länsman, fältväbel Springare
*1631
+1720-04-08, Strandmora, By Sn
Sara Jacobsdotter
*ca 1638
+1715-02-19, Strandmora, By Sn
Cherstin Ohlsdotter
*1721-03-23, Ingeborbo, By Sn
+1797-09-08, Nedre Fornby, By Sn
G.1755-10-20
Olof Pehrsson
*1690-07-02,Öfra Fornebij, By Sn
+1737-04-19, Ingeborbo, By Sn
Per Ersson
*1644-09-xx
+1702-11-01, Fornbij, By Sn
1:a G. Anna, +1675
Eric Bengtsson
*ca 1605
+1693-12-30, Fornbij, By Sn
Karin
*ca 1626
+1676-04-02, Fornbij, By Sn
Kirsten Nilsdotter
*1658-11-xx
+1737-06-05, Öfra Fornebij
G.1676-11-12
 
Malin Ersdotter
*1691-08-11, Fornebij, By Sn
+1771-11-19, Ingeborgbo, By Sn
G.1717-10-06
"smedz" Erich Andersson
*1656
+1726-10-27, Ingeborbo, By Sn
 
Anna
Margeta Ersdotter
*1656
+1732-07-07, Ingeborbo, By Sn
G.1678-10-13
Erich Pehrsson
*ca1630
+1676-01-09, Fornbij, By Sn
Britha
*ca1632
+1693-07-30, Fornbij, By Sn
Anna Ersdotter
*1781-09-01, Nedra Hede, By sn
+1820-05-01, Nedre .Fornby, By sn
G.1804-06-24
Eric Ersson
*1752-10-14, Nedre Hede
+1817-11-22, Westan Hede, By Sn
Eric Olsson, bergsman
*1717-12-12, Nedre Hede, By Sn
+1787-12-25, Nedre Hede, By Sn
Olof Ersson
*1681-08-14,Lönmoran, By Sn
+1751-06-04, Nedan Hede, By Sn
Erik Matzson
*1635
+1712-05-03, Lönmora, By Sn
Matz Jönsson
*ca1614
+1694-01-22, Lönmoran, By Sn
Ella Pålsdotter
*1604
+1694-04-03, Lönmoran, By Sn
Anna Israelsdotter
*1640
+1714-01-07, Lönmora, By Sn
 
Karin
*ca1619
+1695-05-09, Lönmora, By Sn
Malin Mattzdotter
*1691-05-17. Hede, By Sn
+1766-01-07, Nedan Hede, By Sn
G.1708-10-04
Mattz Hansson, bergsman
*1667-06-03, Nedre Hede, By Sn
+1740-04-16, Nedra Hede, By Sn
2:aG.Margta Jacobsdotter + 1744
Hans Mickelsson, länsman
*ca 1609
+1675-06-02,Västanhede
Malin Mattzdotter
Brita Ericksdotter
1664, Strandmora, By Sn
+1734-08-23, nedre Hede, By Sn
G.1687-01-02
 
Anna Andersdotter
*1712, Hÿttan, By Sn
+1770-04-02, Nedra Hede, By Sn
G.1741-09-20
Anders Ersson, sexman
*1683-01-14, Füllsta, By Sn
+1750-12-16, Hyttbyn, By Sn
Erich Bengtsson
*1649
+1698-04-27, Fullsta, By Sn
2:a G.1690 m. Karin Ersdotter fr. Backa
Elisabeth Nilsdotter
*1655
+1690-03-13, Fullsta, By Sn
G.1676-11-12
Nils Hansson
*1608
+1700-07-06, Grosbo, By Sn
Margretha
*1610
+1697-09-02, Grosbo, By Sn
Anna Andersdotter
*1689, Hÿttan, By Sn
+1762-06-05, Hyttbyn, By Sn
G.1705-09-29
Anders Bengtsson
*1654, Storbyn, By Sn
+1745-01-10, Hÿttbyn, By Sn
Bengt Hansson, skomakare, lärare
*ca1626
+1676-04-23, Storbyn, By Sn
Malin Larsdotter
*ca 1622
+1694-02-13, Storbyn, By Sn
Anna Olsdotter
*1660, Hyttan
+1739-08-23, Hÿttbyn, By Sn
G.1681-11-01
Oloff Oloffsson
*ca 1633
+1715-04-20, Hÿttan, By Sn
Kirsten Jöransdotter
*ca 1627
+1705-06-08, Hÿttan, By Sn
Anna Ersdotter
*1751-09-02, Råssberga, By Sn
+1802-10-14, Nedra Hede, By Sn
G.1774-10-30
Erik Andersson, sexman
*1713-01-01, Rossberga, By Sn
+1770-05-21, Rossberga, By Sn
Anders Larsson, sexman
*1681-08-14, Råssberga, By Sn
+1747-03-15, Rossberga, By Sn
2:a G. Chersten Ersdotter f.1703
Lars Andersson
*1653, Rüdü, By Sn
+1706-06-25, Råssberga, By Sn
Anders Larsson
*ca1621
+1688-12-23, Rüdü, By Sn
Anna Larsdotter
*ca1619
+1688-12-05, Rüdü, By Sn
Brijta Eliasdotter
*1641
+1706-02-07, Rossberga. By Sn
G.1680-10-03
1:a G. Erik Hansson, masmästare
 
Karin Andersdotter
*1687-11-30, Råssberga, By Sn
+1724-02-23, Råssberga, By Sn
G. 1707-D.17 post trinitatis
Anders Andersson
*ca 1661, Rossberga , By Sn
+1739-06-21, Råssberga, By Sn
Anders Eriksson
+1673, Rossberga , By Sn
Karin
*ca1628
+1699-02-01, Rossberga, By Sn
2:a G.1673 m. Nils Eriksson fr. Fornby
Brita Ersdotter
*1666, Biörk, By Sn
+1725-04-18, Rossberga, By Sn
G.1682-10-08
Erik Bengtsson, kyrkovärd
*1623
+1693-05-16, Biörk, By Sn
Elisabeth
*ca 1629
+1685-03-29, Biörk, By Sn
Cherstin Jansdotter
*1719-01-28, Fullsta, By Sn
+1773-09-28, Rossberga, By Sn
Johan Ersson, sexman, bergsman
*1691, Fullsta, By Sn
+1774-07-20, Fullsta, By Sn
Erich Olsson, smed
*1661
+1726-11-20, Fülsta, By Sn
Olof Persson
*ca 1629
+1677-04-09, Füllsta, By Sn
Malin
*ca1620
+1697-04-27, Füllsta, By Sn
Kirsten Johanssdotter
*1666, Västan Hede, By Sn
+ca1736-03-24, Fülstad, By Sn
G. 1687-11-01
Johan Persson, smed
*1630
+1716-07-05, Westanhede, By Sn
Margtha Andersdotter
*1649-02-xx
+1726-05-15, Westanhede By Sn
Karin Bengtsdotter
*1689-01-12, Biörk, By Sn
+1773-02-xx, Fullsta, By Sn
G.1715-10-09
Bengt Ersson, bergsman
*1655, Biörk, By Sn
+1712-04-12, Biörk, By Sn
Erik Bengtsson, kyrkovärd
*1623
+1693-05-16, Biörk, By Sn
Elisabeth
*ca 1629
+1685-03-29, Biörk, By Sn
Anna Andersdotter
*1655, Rossberga, By Sn
+1728-05-05, Biörk, By Sn
G.1682-10-08
Anders Eriksson
+1673, Rossberga , By Sn
Karin
*ca1628
+1699-02-01, Rossberga, By Sn
2:a G.1673 m. Nils Eriksson fr. Fornby
Anna Charlotta Wikström
*1859-03-01, Nedre Fornby, By Sn
+1923-11-03, Horndal, By Sn
Gifta:1877-11-03
Lars Fredrik Wikström
skomakare/spelman
*1832-02-01, Vatebo
+1899-10-15, Öfra Fornby
Lars Larsson
dalamålare
soldat nr.140 Wikström/Ryttare

*1800-04-13, Öfra Gärdsjö, Rättviks Sn
+1865-01-18,Vatbo, By Sn
Lars Hansson ,
soldat nr 27 Hjort, Rättviks kompani
*1768-01-16 , Öfra Giersiö, Rättvik Sn
+1807, Stralsund, Tyskland
Gammal Hans Olsson,
soldat nr.124 Friskopp, Mora kompani
*1734-04-04, Solberga, Rättvik Sn
+1814-07-20, Öfra Gärdsjö, Rättvik Sn
Gammal Olof Andersson,
*1704, Solberga, Rättvik Sn
+1782-06-24, Solberga, Rättvik Sn
Anders Larsson
*1669
+1751-11-17, Solberga, Rättvik Sn
       
Kerstin Olsdotter
*1670-09-18
+1740-11-02, Solberga, Rättvik Sn
Olof Larsson
*1632
+1676-04-??, Solberga, Rättvik
 
Kerstin Andersdotter
* 1643
+
1697-02-07
Anders Persson
Kerstin Ersdotter
* 1626
+
1676-04-30
Pellmats Anna Hansdotter
*1703-08-12,Solberga, Rättvik Sn
+1775-02-19, Solberga, Rättvik Sn
G.1731-01-06
Hans Hansson
soldat nr 93 Wattuman.
*1664, Västanå, Rättvik Sn
+ ?
Hans Larsson
*1630-10-10
+1677. Skåne
     
Anna Larsdotter
*1639
+1676-05-17, Västanå, Rättvik Sn
Lars Mårtensson
* Sjurberg
 
Marit Hansdotter
*1601
+1676-01-16, Västanå, Rättvik Sn
G.1631-06-26
Hans Ersson
 
Pell Anna Matsdotter
*1672, Västanå, Rättvik Sn
+ ?
Pell Mats Larsson
*1649, Västanå, Rättvik Sn
+1720-02-18, Solberga, Rättvik Sn
Pell Lars Hansson
*1615/1617
+1701-07-07, Västanå, Rättvik Sn
1:a G. NN
3:e G. Margeta,f.1624,d.1687
Hans Persson
Karin

Anna
*1619
+1682-01-13, Västanå, Rättvik Sn

 
Margeta Andersdotter
*1652
+1690-12-31, Solberga, Rättvik Sn
   
Anna Hansdotter
*1732-06-02,Giärdsiö. Rättvik Sn
+1816-09-06, Öfra Giersiö, Rättvik Sn
G.1756-12-26
Hans Fredrichsson, soldat nr 37 Näswijs
*ca 1708
+1741, Willmanstrand, Finland
         
Karin Larsdotter
*1705-09-11, Gerdsiö, Rättvik Sn
+1782-08-25 ,öfre Gerdsiö, Rättvik Sn
G.1732-05-04
Lars Andersson        
 
Björ Anna Hansdotter
*1763-07-14, Öfwer Giersjiö, Rättvik Sn
+1810-05-13, Öfra Gersiö, Rättvik Sn
G.1794-?
Hans Ersson,
soldat nr.32 Biörn, Rättviks kompani
*1721-12
+1778,Öfra Gärdsjö, Rättvik Sn
 
Anna Johansdotter
*1733-09-29, Öfra Gärdsjö, Rättvik Sn
+1814-02-08, Öfra Gärdsjö, Rättvik Sn
G. 1750-Da-23-post.trin
Johan Danielsson
soldat nr.52 Springare, Rättviks kompani
*1697-06-10, Giärsiö, Rättvik Sn
+1754-03-02, Öfr. Giersiö, Rättvik Sn
Daniel Ersson
*1666
       
Kierstin    
Brijta Bänktsdotter
*1699-07-11, Alzarbyn, Rättvik Sn
+1771-02-10, Öfver Giersiö, Rättvik Sn
G.1724-pingst (pentecoste)
Bengt Bengtsson
*1669-Dnica 11p.trin, Alzarbyn, Rättvik Sn
+??
Bengt Bengtsson
*1634, påskdagen, Altzarbyn, Rättvik Sn
+1692-09-14, Alzarbyn, Rättvik Sn
2:a G. Anna Ersdotter f.1633 fr. Giersiö
3:e G. Brijta
4:e G. Anna
Bengt Persson
Anna
NN
+1675-Dnica 1 p.trin, Alzarbyn, Rättvik Sn
 
Anna Larsdotter
*1670-pingst, Alzarbyn, Rättvik Sn
+1742-2:a advent, Alzarbyn, Rättvik Sn
G. 1696-Da13-post.trin
Lars Matzon
*1627
+1696-??, Alzarbyn, Rättvik Sn
 
Anna Jonsdotter
*1632, Bäck, Rättvik Sn
+1705-askonsdagen, Alzarbyn, Rättvik Sn
G.1655-Dnica 3 post.trin
 
 
Cajsa (Katrina, Chatarina) Hansdotter Bernström
*1804-09-28, Krommetsbo, Folkärna
+1891-08-11, Vatebo, By Sn
G:1825-09-04 Garpenberg
Hans Persson Bernström
Landtbonde
*1754/56,Färna bruk, Gunnilbo Sn
+1824-04-27, Buskbo, Garpenberg Sn

Per/Petter (Albrecht) Hansson Bernström
plåtsmed, hammarsmed
*1725-11-20, Bernshammar, Hed Sn
+1799-02-17, Tallbo, Garpenberg Sn
Hans Hansson , mästersven
*1684(87)-11-02(?), Bernshammar, Hed Sn
+1734-01-07, Baggå bruk, Skinnsk-berg Sn
Hans Nilsson, mästersven, ålderman
*1656, Skinnskatteberg Sn(?)
+1736-12-12, Bernshammar, Hed Sn
       
Sara Wellamsdotter
*1656-01-06 (trettondagsafton)
"byn wed kyrkian", Skinnskatteberg Sn
+1725-11-16, Bernshammar, Hed Sn
G. 1677-08-26, Skinnskatteberg Sn
mäster Wellam Johansson Linot, hammarsmed
+1674-12-13, Långwijksröiningen, Skinnskatteberg Sn
 
Karin
*1609, Karmansbo, Hed Sn
+1691, Rönningen, Skinnskatteberg Sn
 
Kerstin Ersdotter
*1685-04-17, Forsby, Skinnskatteberg Sn
+1739-07-30, Baggå bruk, Skinnskatteberg
G.1708-08-16, Hed Sn
Erik Persson hammarsmedsmästersven
*1657-04-12, Sk-bergs backe, Sk-berg Sn
+1716-11-11, Skinnskatteberg Sn
hammarsmed Peder Hansson
*ca 1610
+1673-02-09.Sk-bergs backe,Sk-berg Sn
 
Kerstin (Persdotter ?)  
Elin Persdotter.
*1661-03-24, Simonsbo, Sk-berg Sn
+1728-11-11, Flohammar, Skinnskatteberg Sn
G. 1678-09-15
smed Per Matsson
*1627-01-06, Godkärra, Sk-berg Sn
+1693-03-29, Simonsbo, Sk-berg Sn
Mats (Arfvedsson västgöte ?)
+eft. 1656, Simonsbo, Skinnskattebergs Sn
Anna Olsdotter
*ca 1604
+1668-07-26, Simonsbo, Sk-bergs Sn
Sara Johansdotter
*1622-05-08, Fragg, Norberg Sn
+1692-04-11, Simonsbo, Sk-berg Sn
G.1654-09-03, i Norberg
Johan NN
+1623, Fragg, Norberg Sn
 
Susanna Hansdotter
*1730-04-29,Ferna, Gunnilbo Sn
+1819-04-15, Tallbo, Garpenberg Sn
G.1749-09-29?
Hans Eriksson Stockhaus
mästersven "vid plåtsmederii"
*1694(-10-09, Iskarboda, Fellingsbro Sn?)
+1732-09-03 Färna, Gunnilbo Sn
Erik Johansson Stockhaus
plåtsmed
*1670-12-29, Färna, Gunnilbo Sn
+ca 1760, Ferna bruk, Gunnilbo Sn
Johan Adamsson Stockhaus
smed, plåtsmedsmästare
*ca 1618
+1690-01-20, Ferna, Gunnilbo Sn
Adam Stockhaus(Stockhus)
plåtsmed
*1593, Norrtensta, Fellingsbro
+1645-12-21, Åbyhammar, Fellingsbro
Hans Stockhus
*1560, Münster, Westfahlen, Tyskland
+1593, Norrtensta, Fellingsbro
 
   
Johanna    
Brita Andersdotter
*ca 1636
+1704-03-06, Ferna, Gunnilbo Sn
     
Susanna Hansdotter Gropp
*1677-04-23, Färna, Gunnilbo Sn
+1742-07-04, Ferna, Gunnilbo Sn
G.1693-09-29
Hans Hansson Gropp
*1650, Gunnilbo sn Färna
+1719-07-26, Färna, Gunnilbo sn
Hans Gropp
stålsmedsmästare
*1625, Danzig, Tyskland
+1673-10-19, Färna, Gunnilbo Sn
   
Susanna
*1630
+1680-10-10, Färna, Gunnilbo Sn
 
Sara Persdotter
*1659, Färna, Gunnilbo sn
+1738-04-16, Färna, Gunnilbo sn
     
Margareta Persdotter Jernström
*1696-03-31 Gietbron, Hed Sn
+1773 Färna bruk, Gunnilbo Sn
G.1726-06, Hed Sn
2:a G.1743 m.Hans Claesson,
mjölnare vid Färna bruk
Petter Larsson Järnström , bokhållare, bergsman
*ca 1665
+1720-05-xx, Gietbron, Hed Sn
Lars NN      
s NN      
(Brita/Kerstin/Karin ?) Larsdotter
*östra Gunnilbo, Gunnilbo Sn
Lars Matsson
östra Gunnilbo, Gunnilbo Sn
 
Karin Larsdotter
*östra Gunnilbo,Gunnilbo Sn
Lasse i Gunnileboda
 
Brita Biugg
*1677-12-31, Öster Gunnilbo, Gunnilbo Sn
+1751-09-08, Gietbron, Hed Sn
G.1695
Pehr Matzson Biugg
gästgivare, fjärdingsman, bergsman
*ca 1626
+1709-05-16, Öster Gunnilbo, Gunnilbo Sn
     
   
     
Margareta Hansdotter
*ca 1641
+1704-02-04, Öster Gunnilbo, Gunnilbo Sn
Hans Lorenzson, fjärdingsman, bergsman
*ca1591
+1679-palmsöndagen, Öster Gunnilbo
2:a G. NN +1681-05-25, Norberg by
   
Malin Persdotter (?)
+1660-04-29, Öster Gunnilbo, Gunnilbo Sn
Pehr Sandersson
bergsman , fjärdingsman
 
Marit Månsdotter  
Stina/Christina Ersdotter
*1765-06-11, Broddbo, Sahla Sn
+1832-06-19, Watbo, By Sn
G. 1785 i Norrby Sn, V-manland
Erik Ersson, gästgivare
*1727-12-31, Kiärna, Gagnef Sn
+1773-06-29, Broddbo, Sala lsf
Erik Olsson          
Christina Christoffersdotter

Anna Göransdotter
*1725-02-18, Skälby, Sala lsf
+1772-05-26, Broddbo, Sala lsf
G.1756-10-01
1:a G. m. Israel Jönsson, Broddbo 1749

Göran Andersson
*1686, Sala stad
+1762-06-18, Skälby, Sala lsf
Anders Ingvalsson, gruvdräng
*1661
+1696-02-23, Skälby, Sala lsf
       
 
Elisabet Göransdotter
*1654-11-01, Lennheden(?), Tuna Sn
+1733-02-16, Skälby, Sala lsf
G. ca 1684
 
Anna Andersdotter
*1687-06-08, Skräddarbo, Norrby Sn
+1744-06-30, Skälby, Sala lsf
G.1715
Anders Mårtensson, Bonde
*1660-03-30, Ölsta, Norrby
Mårten Andersson
 
Margareta  
Anna Greta Ersdotter
*1838-04-13, Horndal
+1908-09-09,Nedre Fornby(Falu lasarett)
G:1856-10-12
Eric Ersson,
sockenskomakare
*1812-01-13,Horndal
+1867-03-05, St.Kopparberg
Eric Persson
Dagkarl, Skomakare
*1776-09-12, Lurbo, By Sn
+1840-05-10, Horndals by, By Sn
Per Jansson
bonde
*1734-12-14, Hovnäs, By Sn
+1808
Johan Persson
*1709-12-06
+1774-03-16, Hovnäs By Sn
Per Persson
*1671
+1729, Hovnäs
       
Lisbet Jansdotter
*1682
+1755
Johan Ersson
*1636
+1718
Anna Jansdotter
1655
+1725
Margareta Månsdotter
*1704
+1748
Måns Olsson
Berg
 
Margareta Ersdotter  
 
Chersti Ersdotter
*1741-04-08
+1809
Erik Ersson Ryttare
*1710
+1765-05-03
Erik Ersson, bergsman
*1670, By kyrkby, By Sn
 
Brita Clasdotter
*1679
 
Margareta Ersdotter
1710
+1773-04-20
   
Margareta Persdotter
*1672
+1764
Per Hansson, Rossberga
Anna Göransdotter
Anna Greta Dahlström
*1782-10-07, Horndals bruk, By Sn
+1843-05-03, Horndals by, By Sn ,
G:1803
Jacob Dahlström
Skräddare
*1747-01-25, Horndal, By Sn
+1800-06-04, Horndals bruk , By Sn
Anders Matthsson
mästersmed
*1717-11-15, Horndal, By Sn
+1787-03-31, Horndal, By Sn
omgift m.Lisa Bengtsdotter 1761
Matts Andersson
smed
*1682, Horndal, By Sn
Anders Persson      
Karin
Carin Persdotter
*1676
+1753-05-12, Tyskbo, By Sn
Per Andersson, Ingeborgsbo, By Sn      
 
Margareta Ersdotter Herou
*1719-06-04,
+1760-06-06, Tyskbo, By Sn
G.1739-10-09
Erik Kristoffersson Herou
*1677, Opsiöö, Ö.färnebo Sn
+1725-10-15, Tyskbo, By Sn
Kristoffer Henriksson Herou
hammarsmed/mästersmed
*1644, Horndal, By Sn
+1717-06-16, Opsiöö, Ö.färnebo Sn
Henrik/Hindrich Servasson Herou
mästersmed/hammarsmed
*1615
+1668/1673
Serva Henrot
plåtsmedmästare
*1586, Theux, Vallonien
+1656. Åker, (D)
Heinrich Henrot
*1570 , Frankrike
+ca 1635, Nora Sn
 
Helena/Elin Nilsdotter Herou
*1623
+1686-11-07, Bÿÿ, By Sn
 
Elisabet Eriksdotter
*1653, Avesta
+1726-10-02, Opsiöö, Ö.färnebo Sn
G.1672-07-24 i Bÿÿ
   
Margareta Jakobssdotter
*1681-12-04,Nedre Fornby, By Sn
+1770-05-01, Fornby, By Sn
G. 1709-09-04
omgift m. Erik Ersson 1729-03-25
Jacob Andersson
Bergsman
*1655
+1731-11-14, Nedre Fornby, By Sn
omgift m. Malin
Margareta Olofsdotter
*1651
+1699-08-07, Nedre Fornebÿ, By Sn
Olof Nilsson
*ca1607
+1676-06-11, Fornebÿ, By Sn
 
Margareta Bengtsdotter
*1616
+1697-05-22, Fornebÿ, By Sn
Cristina(Chersten)
Andersdotter Herou
*1749-09-13, Horndals bruk, By Sn
+1792-05-10, Horndal, By Sn
G.1780
Anders Herou
Smed
*1711-06-24, Oppsjö, Ö. Färnebo Sn
+1763-01-19, Horndals bruk, By Sn
Johan (Jan)Kristoffersson Herou
brukssmed/hammarsmed
*1681, Opsiöö, Ö.färnebo Sn
+1754-01-03, Horndals bruk, By Sn
Kristoffer Henriksson Herou
hammarsmed/mästersmed
*1644, Horndal
+1717-06-16, Opsiöö, Ö.färnebo Sn
Henrik/Hindrich Servasson Herou
mästersmed/hammarsmed
*1615
+1668/1673
Serva Henrot
plåtsmedmästare
*1586, Theux, Vallonien
+1656. Åker, (D)
Heinrich Henrot
*1570 , Frankrike
+ca 1635, Nora Sn
 
Helena/Elin Nilsdotter Herou
*1623
+1686-11-07, Bÿÿ
Elisabet Eriksdotter
*1653, Avesta
+1726-10-02, Opsiöö, Ö.färnebo Sn
G.1672-07-24 i Bÿÿ
Elisabeth Andersdotter
*1677-10-07, Horndal, By Sn
+1748-02-21, Horndals bruk, By Sn
G.1709 i Bÿÿ
Anders Persson
hammarsmed
Per Persson    
Marit Matsdotter
Cherstin Andersdotter
*1720,Horndals by, By Sn
G. 1737
Anders Larsson
*1689, Horndal
       
Anna Andersdotter
*1687
Brita Persdotter
*1814-04-23, Nedre Fornby
+1892-01-23, Gävle
 G:1834-10-24
Per Ersson
landbonde
*1772-11-17, Walla, By Sn
+1831
Erik Persson
hammarsmed, brukskarl
*1739-09-15, Gåsbo, By Sn
+1793
Per Månsson, bonde
*1711-10-03, Gåsbo, By Sn
+1786
Måns Persson
*1681-06-08
Per Månsson
*1632, Gåsbo, By Sn
     
Sara Jacobsdotter
*1643
 
Kerstin Andersdotter
*1686,Born, By Sn
Anders Ersson
*1643, Born, By Sn
 
Kerstin
*1655
 
Sara Ersdotter
*1725-07-29, Storbyn, By Sn
+1787
Erik Ersson
*1677, Storbyn, By Sn
+1755
Erik Ingolsson  
Marina Ersdotter  
Anna Andersdotter
*1675
Anders Larsson
*1635
 
   
Anna Andersdotter
*1744-08-24, Övre Fornby, By Sn
+1811
Anders Ersson, bonde
*1722-03-28, Övre Fornby, By Sn
     
     
Chersti Matzdotter
*1721-10-20, Övre Fornby, By Sn
     
Lena Ersdottrer
*1774-09-15, Buska By Sn
+1853
Erik Jansson
*1747-09-24, Fullsta
+1818
Johan Jansson
*1702
+1773
Johan Johansson, skräddare
*1655
+1732
   
Anna Persdotter
*1664
+1743
Per Ersson  
Cherste Olsdotter  
Anna Ersdotter
*1708
+1768
     
Cherste Ersdotter
*1751-10-25, Buska
Erik Persson
*1720-09-06, Buska
+1788
Per Ersson, soldat Humbla
* 1693
+1764-11-15, Buska, By Sn
Erik Persson, Bergsman  
Margareta Jansdotter  
Malin Andersdotter
*1683
+1760, Buska, By Sn
Anders Olsson
*1639, Rossö, By Sn
 
Anna
*1649
 
Kerstin Jacobsdotter
*1716-11-19, Buska, By Sn
+1771-07-01, Buska, By Sn
G.1741-01-25
Jacob Jansson Brandt, bergsman
*1673-12-28, Büska, By Sn
+ 1749 01-17, Büska, By Sn
Johan Hansson Brandt, länsman, gästgivare
*1624, Säter
+1705 -04-21, Buska, By Sn
Hans Brandt, gårmakare
* Lübeck(?)
+ca1653, Avestafors
 
Anna Jacobsdotter
*ca1637
+1721-03-09
 
Margareta
*ca 1608
+1689-02-24, Buska, By Sn
Kerstin Eriksdotter
*1679, Fornby
+1759
Erik Olsson
*1642, Övre fornby, By Sn
 
Anna Gabrielsdotter
*1651